Skip to content
Saint Michael-Albertville
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Coaches
Adapted Athletics
Today
January 2022
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
26
27
28
29
30
31
1
2
3
8:00am - 8:30am
NHS
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 6
4:00pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:00pm
BB: G/JV
@Blaine HS
BAC - Gym Center
4:00pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm
BB: B/JV
@Blaine HS
BAC - Gym West
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:00pm
Wres: 9
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 1
5:00pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:00pm
HOC: G/JV
@Minnetonka Ice Arena
5:00pm
HOC: B/JV
@Rogers Ice Arena
5:30pm
BB: G/V
@Blaine HS
Bengal Athletic Center
5:30pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
7:00pm
BB: B/V
@Blaine HS
Bengal Athletic Center
7:00pm
HOC: G/V
@Minnetonka Ice Arena
7:00pm
HOC: B/V
@Rogers Ice Arena
5
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
6
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Gymnastics Meal
@Middle School East - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
6:00pm
Gymn: G/V
@STMA Middle School East
Gymnastics Room
6:00pm
Gymn: G/JV
@STMA Middle School East
Gymnastics Room
7:00pm
Dance - Jazz: B
@Edina High School
7:00pm
Dance - Jazz: B
@Edina High School
7:00pm
Dance - Jazz: V
@Edina High School
7:00pm
Dance - Jazz: JV
@Edina High School
7:00pm - 9:00pm
HS Counseling Office Meeting
@HS - Performing Arts Center/cafeteria
7
2:00pm
Wres: V
@Rochester Recreation Center
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
5:30pm
SW&D: B/V
@Life Time Fitness-Plymouth
5:30pm
SW&D: B/JV
@Life Time Fitness-Plymouth
8
7:30am - 9:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
9:00am - 11:00am
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
9:00am
Mock: V
@Apple Valley High School
9:00am
Wres: V
@Rochester Recreation Center
11:15am
Gymn: G/V
@Faribault High School
43rd Annual Faribault Gymnastics Invite. 11:00 am march-in. 11:15 am competition begins.
1:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
2:00pm
BB: G/JV
(Changed)
@Bemidji High School
Auxillary Gym
3:00pm
HOC: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
3:30pm
BB: G/V
(Changed)
@Bemidji High School
Main Gym
4:15pm
BB: G/9A
(Cancelled)
@Bemidji High School
Auxillary Gym
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
9
10
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Gymnastics Meal
@Middle School East - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
6:30pm
Gymn: G/V
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
6:30pm
Gymn: G/JV
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
11
1:45pm - 2:15pm
11th Gr Class Meeting
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: G/9A
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-East
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: G/10
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
5:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
5:30pm
BB: G/JV
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
5:45pm
BB: B/9A
@Sartell High School - Champion Field
Gym - Aux
5:45pm
BB: B/10
@Sartell High School - Champion Field
Gym court 3
5:45pm
BB: B/JV
@Sartell High School - Champion Field
Gym court 2
6:45pm
BB: B/9B
@Sartell High School
7:00pm
BB: G/V
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
7:00pm
HOC: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
Pep Band
7:30pm
BB: B/V
@Sartell High School - Champion Field
Gym court 2
12
7:00am - 1:00pm
choir practice
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
13
7:45am
ITS
@HS - Performing Arts Center
1:45pm - 2:15pm
11th Gr Class Meeting
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
5:00pm - 6:30pm
Basketball Pasta Feed
@HS - Teacher's Lounge
5:00pm
HOC: B/JV
@Plymouth Ice Center
5:00pm
Wres: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:00pm
Wres: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
6:30pm
Gymn: G/V
(Changed)
@Buffalo High School
6:30pm
Gymn: G/JV
(Changed)
@Buffalo High School
7:00pm
Dance - High Kick: V
@Hopkins High School
7:00pm
Dance - High Kick: JV
@Hopkins High School
7:00pm
HOC: B/V
@Plymouth Ice Center
14
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm
BB: B/9A
@Wayzata High School
Gym 8
4:15pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:15pm
BB: B/10
@Wayzata High School
Main Gym
5:00pm
HOC: G/JV
@Rogers Ice Arena
5:00pm
Wres: V
(Rescheduled)
@STMA MSW (Middle School West)
Gym - All
5:00pm
Wres: V
(Rescheduled)
5:00pm
Wres: JV
(Rescheduled)
@STMA MSW (Middle School West)
Gym - All
5:00pm
Wres: JV
(Rescheduled)
5:00pm - 9:00pm
Wrestling Invite
@Middle School West - Gym - All
5:15pm
BB: B/9B
@Wayzata High School
Gym 8
5:30pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:30pm
BB: B/JV
@Wayzata High School
Main Gym
5:30pm
SW&D: B/V
@STMA Middle School East
Pool
5:30pm
SW&D: B/JV
@STMA Middle School East
Pool
7:00pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
BB: B/V
@Wayzata High School
Main Gym
7:00pm
HOC: G/V
@Rogers Ice Arena
15
9:00am
Wres: 9
@Mora High School
9:00am
Wres: V
@Stillwater Area High School
11:30am
SW&D: B/V
@VandenBerge Middle School
Diving - 11:30am Swim - 4pm
1:00pm
Dance - Jazz: V
@Lakeville South High School
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
16
17
8:00am - 8:30am
NHS
@HS - Performing Arts Center
2:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
8:30pm - 3:30pm
Meeting
@HS - Performing Arts Center
18
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Gymnastics Meal
@Middle School East - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: B/9A
@Edina High School
Upper Gym
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:15pm
BB: B/10
@Edina Community Center
Main Gym
4:30pm
AFHC: V
@STMA MSE (Middle School East)
Gym 3
5:00pm
HOC: G/JV
(Changed)
@Plymouth Ice Center
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:15pm
BB: B/9B
@Edina High School
5:30pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:30pm
BB: B/JV
@Edina Community Center
Main Gym
6:30pm
Gymn: G/V
@STMA Middle School East
Gymnastics Room
6:30pm
Gymn: G/JV
@STMA Middle School East
Gymnastics Room
7:00pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
Pep Band
7:00pm
BB: B/V
@Edina Community Center
Main Gym
7:00pm
HOC: G/V
(Changed)
@Plymouth Ice Center
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
19
9:45am - 11:15am
English Presentations
@HS - Performing Arts Center
9:45am - 11:15pm
English Presentations
12:45pm - 2:15pm
English Presentations
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
20
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
3:40pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
4:00pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
4:30pm
AFHC: V
@North St. Paul High School
5:00pm - 6:30pm
Basketball Pasta Feed
@HS - Teacher's Lounge
5:00pm
Wres: V
@Hopkins High School
5:00pm
Wres: JV
@Hopkins High School
5:30pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
6:00pm - 8:00pm
Dance
@High School - Cafeteria
7:00pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
21
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: B/9A
@Eden Prairie High School
4:15pm
BB: B/10
@Eden Prairie High School
Main Gym
5:00pm
Wres: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:00pm
Wres: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:15pm
BB: B/9B
@Eden Prairie High School
5:30pm
BB: G/10
@Rogers High School
5:30pm
BB: B/JV
@Eden Prairie High School
Main Gym
5:30pm
SW&D: B/V
@Eden Prairie Community Center
5:30pm
SW&D: B/JV
@Eden Prairie Community Center
6:00pm - 8:00pm
Dance
@High School - Cafeteria
7:00pm
BB: B/V
@Eden Prairie High School
Main Gym
22
7:00am
Dance - Jazz: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00am - 5:00pm
Dance Team-Competitive
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
High School Boys Basketball Practice
@Middle School West - Gym - All
10:00am
Wres: 9
@Rogers High School
12:00pm
Gymn: G/V
(Changed)
@Anoka HS
1:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
3:00pm
HOC: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
5:00pm
HOC: B/JV
@Braemar Ice Arena
5:00pm
SW&D: B/V
@Univ. of Minn, Aquatic Center
7:00pm
HOC: B/V
@Braemar Ice Arena
23
24
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
25
8:00am - 10:00pm
Choir Rehearsal
@HS - Performing Arts Center
1:00pm - 10:00pm
Choir Concert
@
Multiple Location
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: G/9A
(Changed)
@Buffalo High School
Buffalo HS BAC (Court #4)
4:15pm
BB: G/10
@Buffalo High School
Buffalo HS Main Gym
4:15pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:30pm
AFHC: V
@STMA MSE (Middle School East)
Gym 3
5:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:15pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:30pm
BB: G/JV
@Buffalo High School
Buffalo HS Main Gym
5:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
BB: G/V
@Buffalo High School
Buffalo HS Main Gym
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
HOC: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
Pep Band
26
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
27
5:45am - 7:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
5:00pm - 6:30pm
Basketball Pasta Feed
@HS - Teacher's Lounge
5:00pm
HOC: B/JV
(Changed)
@Minnetonka H.S.
PAGEL Ice Arena - PAGEL-2
5:00pm - 8:00pm
HS Counseling Office Meeting
5:00pm
Wres: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:00pm
Wres: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
6:00pm
Gymn: G/V
@Eden Prairie High School
6:00pm
Gymn: G/JV
@Eden Prairie High School
7:00pm
HOC: B/V
@Minnetonka H.S.
PAGEL Ice Arena - PAGEL-1
28
3:30pm - 5:30pm
Dance Team Practice
@High School - Cafeteria
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: G/9A
(Cancelled)
@Hopkins Lindbergh Center
4:00pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:15pm
BB: G/10
@Hopkins Lindbergh Center
4:15pm
BB: B/10
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:30pm
BB: G/JV
@Hopkins Lindbergh Center
5:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:30pm
SW&D: B/V
@STMA Middle School East
Pool
5:30pm
SW&D: B/JV
@STMA Middle School East
Pool
7:00pm
BB: G/V
@Hopkins Lindbergh Center
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
29
TBD
Dance - Jazz: V
@Spring Lake Park High School
7:00am - 3:45pm
One Act Play
@
Multiple Location
Sub Sections
7:30am - 9:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
8:00am - 9:00pm
Breakdown tourney Girls Basketball CRE
@
Multiple Location
9:00am
SPEE: V
@Wayzata High School
9:00am
Wres: V
@Orono High School
First 15 are in for the V and JV Invitational we host yearly in Orono.
9:00am
Wres: JV
@Orono High School
Court 1
First 15 are in for the V and JV Invitational we host yearly in Orono.
10:00am
Wres: 9
@Champlin Park HS
12:00pm
Gymn: G/V
@Rogers High School
3:15pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
4:30pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 4
4:30pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
4:30pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
5:00pm
HOC: G/JV
@Centennial Sports Areana
5:45pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 4
5:45pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:45pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
HOC: G/V
@Centennial Sports Areana
8:30pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
30
31
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:45pm
HOC: G/JV
(Changed)
@Pagel Activity Center
PAGEL Ice Arena - PAGEL-1
5:15pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:30pm
BB: G/9A
@Annandale High School
GYM-DH-Cafeteria/Tile
5:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
Pep Band
7:00pm
HOC: G/V
(Changed)
@Pagel Activity Center
PAGEL Ice Arena - PAGEL-1
1
2
3
4
5
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Albertville Primary
Activities
St. Michael Elementary
Performing Arts
Big Woods Elementary
STMA MS East
STMA MS West
High School
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?