Skip to content
Saint Michael-Albertville
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Coaches
Adapted Athletics
Today
December 2021
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
28
29
30
1
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
2
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
4:00pm
BB: G/9A
@Elk River High School
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:30pm
BB: G/10
@Elk River High School
5:30pm
BB: G/JV
@Elk River High School
7:00pm
BB: G/V
@Elk River High School
7:00pm
Dance - High Kick: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
Dance - High Kick: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
3
2:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
4:00pm
BB: B/9A
@Andover H.S.
Gym - Main
4:00pm
BB: B/9B
@Andover H.S.
Gym - Middle
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
5:30pm
BB: B/10
@Andover H.S.
Gym - Middle
5:30pm
BB: B/JV
@Andover H.S.
Gym - Main
6:00pm
Gymn: G/V
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
6:00pm
Gymn: G/JV
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
6:00pm
Wres: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
6:00pm
Wres: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
BB: B/V
@Andover H.S.
Gym - Main
4
7:30am - 9:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
9:00am
BB: G/9A
@Breck School
9:00am
BB: G/JV
@Breck School
9:00am - 11:00am
Boys Basketball Practice
@Fieldstone Elementary - Gym All
9:00am
Wres: V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
9:00am
Wres: JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
10:00am
Dance - Jazz: V
@Andover HS
Gym - Main
10:15am
BB: G/10
@Breck School
12:45pm
BB: G/V
@Hopkins Lindbergh Center
1:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
3:00pm
HOC: G/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5
6
8:00am - 8:30am
NHS
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center/cafeteria
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
5:00pm - 9:00pm
Football Banquet
@High School - Cafeteria
7
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center/cafeteria
4:00pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:00pm
Wres: 9
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 1
4:15pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:15pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:00pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
5:00pm
HOC: B/JV
@Elk River Ice Arena
5:45pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 6
5:45pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
5:45pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
Pep Band
7:00pm
HOC: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
7:00pm
HOC: B/V
@Elk River Ice Arena
7:15pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
Pep Band
8
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center/cafeteria
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
9
7:45am
ITS
@HS - Performing Arts Center
1:30pm - 2:30pm
10th Gr Class Meeting
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
4:15pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:15pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
5:15pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:15pm
HOC: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
5:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:30pm
SW&D: B/V
@STMA MSE (Middle School East)
Pool
5:30pm
SW&D: B/JV
@STMA MSE (Middle School East)
Pool
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
Dance - Jazz: B
@Eden Prairie High School
7:00pm
Dance - Jazz: V
@Eden Prairie High School
7:00pm
Dance - Jazz: JV
@Eden Prairie High School
10
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: G/9A
(Rescheduled)
@Waconia High School
4:15pm
BB: G/10
(Rescheduled)
@Waconia High School
5:00pm
Wres: V
(Rescheduled)
@Eden Prairie High School
5:00pm
Wres: JV
(Rescheduled)
@Eden Prairie High School
5:30pm
BB: G/JV
(Rescheduled)
@Waconia High School
6:00pm - 10:00pm
Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
7:00pm
BB: G/V
(Rescheduled)
@Waconia High School
11
7:30am - 9:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
7:30am - 3:00pm
Mock Trial
@
Multiple Location
8:00am
Wres: V
@Maple Grove Senior High
9:00am
Wres: V
(Cancelled)
@Prior Lake H.S.
1:00pm
Dance - Jazz: V
@Lakeville North High School
1:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
3:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
7:00pm
HOC: G/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
12
13
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
6:00pm - 10:00pm
Band Concert
@High School - Gym All
14
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm
BB: G/9A
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-East
4:00pm
BB: G/9A
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-Back
4:15pm
BB: G/10
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
4:15pm
Wres: 9
@Coon Rapids High School
5:00pm
HOC: G/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:30pm
BB: G/JV
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
6:00pm
SW&D: B/V
@Sartell High School
6:00pm
SW&D: B/JV
@Sartell High School
7:00pm
BB: G/V
(Changed)
@Minnetonka High School
GYM: MHS-West
7:00pm
HOC: G/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
15
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
16
7:50am - 8:20am
Choir Rehearsal
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 8:00pm
Girls Hockey Meeting
@High School - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:15pm
BB: B/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:15pm
BB: B/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
5:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
5:00pm
Wres: V
@Minnetonka H.S.
GYM: MHS-West
5:00pm
Wres: JV
@Minnetonka H.S.
GYM: MHS-East
5:15pm
BB: B/9B
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
5:30pm
BB: B/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
6:00pm
Gymn: G/V
@Edina High School
6:00pm
Gymn: G/JV
@Edina High School
7:00pm
BB: B/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
Dance - High Kick: V
@Buffalo High School
5:30pm-Teams arrive 5:45pm-Sound check 6:30pm-Doors open to public 7:00pm-Competition begins 9:00pm-Awards
7:00pm
Dance - High Kick: JV
@Buffalo High School
7:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
Pep Band
17
1:00pm
Wres: V
@Rochester Recreation Center
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:15pm
BB: G/9A
(Rescheduled)
@Waconia High School
WHS Field House - Court 1
4:15pm
BB: G/10
(Rescheduled)
@Waconia High School
WHS Main Gym All 3 Courts
5:00pm
HOC: G/JV
@Eden Prairie Community Center
5:30pm
BB: G/JV
(Rescheduled)
@Waconia High School
WHS Main Gym All 3 Courts
5:30pm
SW&D: B/V
@STMA Middle School East
Pool
5:30pm
SW&D: B/JV
@STMA Middle School East
Pool
7:00pm
BB: G/V
(Rescheduled)
@Waconia High School
WHS Main Gym All 3 Courts
7:00pm
HOC: G/V
@Eden Prairie Community Center
18
7:30am - 3:00pm
Mock Trial
@
Multiple Location
9:00am
Wres: V
@Rochester Recreation Center
9:00am
Wres: JV
@Anoka HS
Fieldhouse
11:00am
BB: B/9A
@Lakeville South High School
11:15am
BB: B/10
@Lakeville South High School
11:30am
Gymn: G/V
@Annandale Middle School
12:00pm
BB: B/9B
@Lakeville South High School
12:30pm
BB: B/JV
@Lakeville South High School
1:00pm
HOC: B/JV
@St. Michael-Albertville Ice Arena
1:00pm
SW&D: B/V
@Pioneer Ridge Middle School
Diving 9am Swimming 1pm
2:00pm
BB: B/V
@Lakeville South High School
3:00pm
HOC: B/V
@St. Michael-Albertville Ice Arena
19
20
8:00am - 8:30am
NHS
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:00pm - 6:30pm
Choir Rehearsal
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:30pm
Choir Rehearsal
@HS - Performing Arts Center
5:00pm - 6:30pm
Basketball Pasta Feed
@HS - Gym - Mezzanine
7:00pm - 9:30pm
Choir Concert
@HS - Performing Arts Center
21
7:45am - 8:15am
BPA
@HS - Performing Arts Center
3:30pm - 5:30pm
Adaptive Floor Hockey
@MSE - Gym #3
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 4:30pm
Gymnastics Meal
@Middle School East - Cafeteria
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
4:00pm
HOC: B/JV
@Moorhead High School
MHD Sports Center - South Rink
4:15pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
4:15pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
4:15pm
BB: B/9A
@Monticello High School
4:15pm
BB: B/10
@Monticello High School
5:15pm
BB: B/9B
@Monticello High School
5:30pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
5:45pm
BB: B/JV
@Monticello High School
6:00pm
HOC: B/V
@Moorhead High School
MHD Sports Center - South Rink
6:30pm
Gymn: G/V
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
6:30pm
Gymn: G/JV
@STMA MSE (Middle School East)
Gymnastics Room
7:00pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
7:00pm
HOC: G/V
@Buffalo Ice Arena
7:15pm
BB: B/V
@Monticello High School
22
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 6:00pm
Gymnastic Practice
@MSE - Gym #3
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
23
3:30pm - 5:45pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
3:30pm - 4:30pm
Mock Trial
@HS - Media Center West Lab
3:30pm - 6:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
4:00pm - 6:00pm
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
24
25
26
27
7:30am - 10:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
8:00am - 12:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
2:00pm - 4:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
3:30pm - 5:30pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
3:30pm - 5:30pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
28
7:30am - 10:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
8:00am - 12:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
12:00pm - 4:00pm
One Act Play
@HS - Performing Arts Center
One Act Set Build Day
2:00pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
2:00pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
2:00pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
2:00pm - 4:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
2:00pm
HOC: G/JV
@Eden Prairie Community Center
2:30pm
HOC: B/JV
@St. Louis Park Recreation Center
3:30pm - 5:30pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
3:30pm - 5:30pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
3:30pm
HOC: G/V
@Eden Prairie Community Center
5:00pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
STMA vs. Edina Rogers vs. Chanhassen
5:00pm
HOC: B/V
@St. Louis Park Recreation Center
29
TBD
HOC: G/JV
@Eden Prairie Community Center
7:30am - 10:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
9:00am - 12:00pm
Dance Team Practice
@High School - Gym All
10:00am
HOC: B/JV
@St. Louis Park Recreation Center
11:30am
BB: B/9B
@Whitney Recreation Center
11:30am
BB: B/JV
@Sauk Rapids - Rice
12:00pm
HOC: B/V
@St. Louis Park Recreation Center
12:45pm
BB: B/10
@Sauk Rapids-Rice High School
2:00pm
BB: G/9A
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 3
2:00pm
BB: G/10
@Saint Michael-Albertville High School
AC Court 2
2:00pm
BB: G/JV
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
3:15pm
BB: B/9A
@Sauk Rapids - Rice
5:15pm
BB: G/V
@Saint Michael-Albertville High School
Gym All
STMA vs. Chanhassen Rogers vs. Edina
5:45pm
BB: B/V
@Sartell H.S.
7:45pm
HOC: G/V
@Eden Prairie Community Center
30
TBD
HOC: G/V
@Eden Prairie Community Center
TBD
HOC: G/JV
@Eden Prairie Community Center
7:30am - 10:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
10:00am
Wres: V
@Rogers High School
10:15am
BB: B/9B
@Whitney Recreation Center
10:15am
BB: B/10
@College of Saint Benedict
10:15am
BB: B/JV
@College of Saint Benedict
12:00pm
HOC: B/JV
@St. Louis Park Recreation Center
2:30pm
HOC: B/V
@St. Louis Park Recreation Center
5:30pm
BB: B/V
@SCSU
9:00pm
BB: B/9A
@College of Saint Benedict
31
7:30am - 10:30am
Boys Swim/Dive Practice
@Middle School East - Pool
8:00am - 12:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
1:00pm - 3:00pm
High School Boys Basketball Practice
@High School - Gym All
1
Collapse Menu
Search
Today
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
View by Type
-All-
Albertville Primary
Activities
St. Michael Elementary
Performing Arts
Big Woods Elementary
STMA MS East
STMA MS West
High School
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?